VII. Charyzma w polityce – czyli jak wygrywać wybory
Cele szkolenia
Nabycie praktycznych umiejętności, które pozwolą na sprawne i skuteczne poruszanie się w przestrzeni publicznej oraz organizacji wydarzeń medialnych i kontaktach z dziennikarzami. Umiejętności prezentacyjne trenowane w wystąpieniach przed mikrofonem i kamerą zdecydowanie podwyższą skuteczność przekazywanych komunikatów. Właściwe ćwiczenia pozwolą uczestnikom na doskonalenie nowych umiejętności w zakresie wystąpień publicznych, mowy ciała, wystąpień medialnych oraz redagowania tekstów dla prasy.
Uczestnicy
Sprawna komunikacja w świecie zdominowanym przez informację jest umiejętnością niezbędną dla tych wszystkich, którzy pragną dotrzeć ze swoim przekazem do jak najszerszej grupy potencjalnych odbiorców. Szkolenie kierowane jest w głównej mierze do osób zamierzających brać udział w wyborach samorządowych lub parlamentarnych. Bardzo przydatne również dla osób współpracujących z przedstawicielami mediów: polityków, menedżerów, rzeczników firm, instytucji i stowarzyszeń, pracowników naukowych, a także wszystkich tych, którzy są świadomi możliwości i korzyści, jakie niesie ze sobą przekaz za pośrednictwem telewizji, radia, Internetu czy prasy.
Korzyści
Dzięki warsztatom uczestnik pozna nowe umiejętności oraz nabierze większej pewności siebie i skuteczności w działaniu, koniecznej do budowania dobrych relacji z mediami, wyborcami czy też klientami. Dzięki temu szkoleniu uczestnicy poznają w jaki sposób:
• wykreować atrakcyjny dla odbiorcy wizerunek własnej osoby
• skutecznie wpływać na rozmówców za pomocą słów i mowy ciała
• przekonywać słuchaczy do własnych projektów, sądów i opinii
• wpływać na emocje i odczucia słuchaczy
• radzić sobie z tremą i stresem podczas różnych wystąpień
• dbać o swój medialny wizerunek
• zbudować poprawny kompozycyjnie przekaz dla mediów
• zorganizować i przeprowadzić profesjonalną konferencję prasową, briefing
• przygotować materiały konferencyjne dla dziennikarzy
• zachować się w rozmowie z dziennikarzami,
• mówić językiem atrakcyjnym dla mediów
• odpowiadać na trudne pytania i niewygodne pytania
• sprawnie posługiwać się językiem (styl, retoryka, perswazja, itp.)
• korzystnie prezentować się przed kamerą,
• stać się osobowością medialną
• prawidłowo redagować komunikaty, notatki prasowe czy sprostowania
• przygotować własną, skuteczną strategię kampanii wyborczej
Uwaga! Po szkoleniu otrzymujesz od nas prawo do skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji i doradztwa w zakresie przeprowadzenia własnej kampanii. Możemy również uzgodnić działania w zakresie współpracy PR.
Program szkolenia – Charyzma w polityce
Żyjemy dziś w świecie wizerunkowym, w epoce medialnej. Oznacza to, że przenosimy pewne skuteczne zachowania medialne na grunt zawodowy i prywatny. W epoce medialnej, aby odnieść sukces – musimy umieć zachowywać się medialnie. Istnieje tylko „to” co można sprzedać. Najważniejsze jest wrażenie – w obecnych czasach wyborów nie wygrywa się ot tak sobie. Nawet najlepszy polityk, z idealnym programem nie ma szans, jeśli odpowiednio nie „sprzeda się” wyborcom. Podstawowym zadaniem każdego sztabu wyborczego jest uczynienie kandydata znanym, lubianym i popieranym. Do wywoływania wrażenia służy cały zestaw starych, dobrze już sprawdzonych tricków.
1. Budowanie wizerunku w sytuacjach publicznych
Tak jak w przypadku walki o konsumenta, tak również w przypadku walki o głosy wyborcze, główną linią frontu jest świadomość wyborcy, w której politycy staczają walkę na wizerunki. Wygrają Ci, którzy potrafią sprzedawać się „medialnie”. Ci, którzy merytorycznie są dobrzy ale nie potrafią się „dobrze sprzedać” pozostają w kącie. Poznasz czym jest dobra autoprezentacja i jak można wykorzystać efekt pierwszego wrażenia. W programie również: czynniki wpływające na kreowanie wizerunku i dostosowanie wizerunku do oczekiwań wyborców. Zasady ubioru i zewnętrzny wygląd polityka. Tożsamość, a wizerunek polityka. Savoir vivre w pigułce
2. Wystąpienia publiczne – czyli do kogo ta mowa
Każde wystąpienie powinno konsekwentnie budować Twoją pozycję. Aby tego dokonać, musisz dokładnie wiedzieć, do kogo je kierujesz. Przekonywanie ludzi do swoich racji nie jest łatwe, ale można się tego nauczyć. Znajomość kilku sprawdzonych zasad pomoże opanować tę sztukę. Dzięki nim zyskasz opinię dobrego mówcy. Udane wystąpienie zależy przede wszystkim od dobrego przygotowania. Co i jak mówić aby wszyscy Cię słuchali. Poznasz rodzaje wystąpień oraz jak zamienić nudne przemówienie w charyzmatyczne wystąpienie publiczne.
3. Sztuka wygrywania sporów w publicznych dyskusjach
Pokonanie kogoś w erystycznym pojedynku może decydować o Twojej karierze, wyniku wyborów lub o przyjęciu forsowanego rozwiązania. Głównym celem w takich dyskusjach jest pozyskanie publiczności – zrobienie dobrego wrażenia, a przez to wywarcie wpływu na poglądy odbiorców. Przekonanie ich do swoich racji lub zniechęcenie do racji prezentowanych przez kogoś innego. Chodzi więc nie o przekonanie lecz o pokonanie rozmówcy. Wykazanie, że jest się od niego kimś lepszym, mądrzejszym, lepiej znającym się na rzeczy. Poznasz konkretne techniki erystyczne i retoryczne, których celem jest sztuka wygrywania sporów we wszelkiego typu dyskusjach (medialnych, zawodowych,prywatnych, towarzyskich).
4. Trudne sytuacje – trudne pytania
Poznasz mechanizmy, dzięki którym dowiesz się, na czym polega sztuka zadawania pytań i udzielania na nie poprawnych odpowiedzi. Jak uniknąć reakcji stresowych i sprawić, by Twój wizerunek pozostał nadal pozytywny. Poznasz praktyczne sposoby formułowania pozytywnego przekazu. Dowiesz się jak: dobrze odpowiadać na trudne i niewygodne pytania, skutecznie odpierać ataki w różnych sytuacjach zawodowych i prywatnych, przedstawiać trudną sytuację i kreować pozytywną wizję rzeczywistości. Poznasz konstrukcję dobrej odpowiedzi na każde pytanie. Poznasz sposoby jak unikać pułapek stosowanych często przez dziennikarzy.
5. Mowa ciała – mówca charyzmatyczny
O naszym nastawieniu do innych decydują w ogromnym stopniu ich wygląd i mowa ciała. Dziś by być skutecznym w życiu publicznym, nie wystarczą dobry program i najlepsze chęci – trzeba jeszcze umieć się „sprzedać”. W dobie wszechwładnych mediów wykorzystujących głównie obraz jako element przekazu, polityk musi przede wszystkim wiarygodnie wyglądać i dobrze się prezentować. Charyzmatyczny mówca wpływa na słuchaczy jednocześnie na trzech poziomach. Poznasz stosowane techniki oraz dowiesz się jakie jeszcze inne elementy komunikacji niewerbalnej możesz wykorzystać aby skutecznie wpływać na emocje i odczucia słuchaczy.
6. Wystąpienia medialne – wywiady, konferencje, rozmowy, debaty
Najważniejsza zasada w kreowaniu własnego wizerunku – współpracuj z mediami !!! Wielu polityków unika i lekceważy media. Czasem boją się kamery, a czasem są zajęci ważnymi sprawami i niechętnie pozwalają się sfotografować. Jeśli ktoś chce coś znaczyć w życiu publicznym, powinien być przyjazny mediom. One naprawdę mogą zniszczyć lub wykreować VIP-a. Poznasz jak dbać o swój medialny wizerunek, jak się zachowywać i jak mówić językiem atrakcyjnym dla mediów. Poznasz różnice między przemawianiem do żywej publiczności, a występem przed kamerą. Zobaczysz w jaki sposób możesz wykorzystać media dla osiągania własnych celów.
7. Marketing i Public Relations w polityce
Już za chwilę na „wyborczym rynku” pojawi się wiele różnorodnych ofert. Wyborcy, podobnie jak klienci, oczekują podpowiedzi, która z nich jest najlepsza i dlaczego. Marketing można więc rozumieć jako zespół teorii, metod, i technik społecznych mających na celu przekonanie obywateli, by udzielili poparcia politykowi, partii lub projektowi politycznemu. Istotą marketingu jest więc przekonanie wyborców do swojej koncepcji politycznej. PR w polityce to, najprościej mówiąc, przekazywanie takich informacji na temat polityków czy partii, które wzmocnią ich wiarygodność, wzbudzą u odbiorcy sympatię i zaufanie, a w efekcie skłonią do oddania na nich głosu. Na szkoleniu poznasz techniki wykorzystywane do stworzenia odpowiedniego obrazu kandydata wśród jego elektoratu, wypromowania jego osoby, wyróżnienia go spośród rywali i uzyskania maksymalnej ilości głosów przy jak najmniejszym zużyciu środków.
8. Kampania wyborcza – organizacja, komunikacja i strategia
Kampania wyborcza to dość kosztowny wydatek. Nie każdy może sobie pozwolić na wynajęcie profesjonalnej agencji, która zadba o Twój sukces wyborczy. Na tym wyjątkowym szkoleniu poznasz co i w jaki sposób możesz przygotować we własnym zakresie. Dowiesz się jak zorganizować własny sztab i jak możesz wykorzystać badania ilościowe i jakościowe dla własnych celów. Czym jest analiza okręgu, analiza SWOT i jak przygotować dobry scenariusz wyborczy. Przygotujesz własną strategię kampanii. Opracujesz właściwą komunikację w kampanii wyborczej. Poznasz jak organizować kontakty z dziennikarzami i na czym polega dobra współpraca z mediami. Stworzysz swój slogan – Twoje hasło wyborcze. Poznasz zasady przygotowania dobrych tekstów i gadżetów wyborczych. Jak zaprojektować – plakaty, ulotki, atrakcyjne strony www, itp. Przygotujesz również swój film – spot reklamowy. Dowiesz się jak wykorzystać dla celów wyborczych własny kanał telewizyjny.
9. Gadżety wyborcze – sam wykonasz własne materiały reklamowe
Na tym warsztacie nauczysz się projektować i samodzielnie wykonasz własne materiały reklamowe w wersji elektronicznej. Założysz własną stronę www, wstawisz własne zdjęcia i pliki audio. Nagrasz reklamowy klip video i umieścisz na stronie. Wykonasz również swoją ulotkę i plakat wyborczy. Za pomocą fotomontażu umieścisz swój bilboard wyborczy w centralnym punkcie swojego miasta. Wkrótce w tym miejscu umieszczony będzie link do bezpłatnej strony www z „przykładowym” kandydatem i jego materiałami reklamowymi.
Zapisz się na szkolenie – Charyzma w polityce
Zobacz pozostałe szkolenia
Proponowany przez nas cykl szkoleń pozwoli Ci poznać wszystko to, co jest niezbędne przy
kreowaniu profesjonalnego wizerunku, wywieraniu pozytywnego wrażenia oraz prowadzeniu skutecznej kampanii wyborczej.